Viitorul a câștigat Cupa României

Viitorul a luat Cupa după o victorie în prelungiri cu Astra, chiar dacă a fost condusă la pauză – Alibec a marcat din lovitură liberă şi i-a provocat o criză de nervi lui Hagi.

Astra l-a pierdut pe Alibec, accidentat, în repriza a doua, şi totul s-a năruit aproape imediat.

La nici cinci minute de la ieşirea lui Alibec, Ghiţă a egalat după un corner. Pe final, Romario Pires a luat al doilea galben şi a lăsat-o pe Astra în zece oameni. Cu 1-1, s-a intrat în prelungiri, acolo unde rezerva Eric a marcat golul decisiv şi a îzbucnit în lacrimi.

Şi în inferioritate Astra a fost aproape să egaleze, dar eroul Viitorului, Ghiţă, a salvat incredibil. S-a terminat 2-1 pentru oamenii lui Hagi, care au adus al doilea trofeu din istoria clubului, după titlul din 2017.